четвртак, 5. април 2012.

Album za fotografije

Znaš onu frku iz detinjstva kad te neko pozove na rođendan - glavni problem nije šta obući, nego šta kupiti slavljeniku za rođendan? Moja mama bi, na to pitanje koje bih naglas postavio, odgovorila: foto album, to je najlepši poklon. U tom trenutku meni je to bilo bezveze, svi drugi kupuju deodoranse i svašta nešto superkul, a ja da odem sa foto albumom!?

Ova nova, digitalna vremena učinila su foto album na neki način delom istorije. Retki su danas ljudi koji odaberu slike i odu kod fotografa da ih pretvori u fizički opipljive objekte. Takvu odluku obično prati upitno mrštenje i izgovaranje rečenice: zašto bi to radio?

Stvano, zašto bi to radio, kad možeš da ih okačiš na neku društvenu mrežu, pa će ih svi videti. Ili ih možeš staviti kao čuvar ekrana ili pozadinu svog kompjutera, pa ćeš ih često videti.

Evo, baš sad u pauzi sređivanja slika, pišem ovaj blog. Sređujem neke slike za koje nije bilo mesta u albumima. I podsećam se nekih lepih stvari iz prošlosti. To je, zapravo, jedino vredno čega se iz prošlosti treba sećati.

I onda te slike staviš u foto album.

Zato je album najlepši poklon - jer tu stanuju uspomene :)

Slika je preuzeta sa ovog linka

Politička kampanja i Survivor

Dve stvari koje su, pretpostavljam, u fokusu javnosti ovih dana su aktuelna predizborna kampanja i Survivor Kostarika. Sedim i razmišljam kako bi bilo bolje (za nas i za političare) da su objedinili ove dve stvari. Koncept je vrlo jednostavan: umesto spotova koji smaraju u kojima nam obećavaju bolji život i posao za sve, trebalo je skupiti 20 političara iz različitih stranaka i poslati ih u Kostariku, pa da vidimo ko je od njih najsnalažljiviiji, ko najviše laže, ko je najsnažniji, ko najmanje laže, ko je sklon dogovorima i pravljenju kartela, ko fizički i psihički najjači, a ko ume da upali vatru samo uz pomoć štapa i kanapa.
Bilo bi jeftinije za stranke, učesnici bi dobili honorare (sreća, sreća, radost!), smršali bi nekoliko kilograma (nekima je to preko potrebno, pogledaj pod Dačić, Palma, Dinkić), osunčali bi se, otišli na more i brčkali nogice (fak jea), a mi ne bismo morali da trubimo o dve stvari i trošili tone papira, energije, vremena, novca na zasebno opisivanje kampanje i Srvajvera.
Istovremeno, mnogo bolje bismo procenili ko zaista zaslužuje naš cenjeni glas na izborima.
Što bi Englezi rekli, win-win za sve.


I onda mi lepo sednemo uveče i u udarnom terminu (da ne kažem prime time-u) gledamo...

Analizirajući dosadašnje zasluge u Srbijici, šta bi naši lideri (u)radili tamo:
  • Mrka bi napravio novi autoput kroz prašumu. Putić bi bio završen pre roka, naravno
  • Đilas bi napravio novi most preko lokalnog prašumskog potoka, koji bi se zvao "Most preko potoka". Most bi njihovu rodovsku zajednicu koštao Bogaoca, ali bi bio jedinstven u svetu
  • Palma bi napravio zoo vrt i u njega doveo žirafu, jer, jelte, žirafe ne rastu prirodno u Kostariki
  • Čeda bi prokrijumčario sadnicu gandže u torbi i onda bi je uzgajao i konzumirao na plaži, za svoju dušu
  • Velja bi molio Čedu da se ogrebe za dim, jer je zaboravio da napuni svoju pljosku. Pretpostavljam da bi se onako uduvani i pomirili.
  • Dinkić bi bio u krizi jer ne bi danima takao nijednu novčanicu. U kriznim momentima doživeo bi iluminaciju - stvoriće svoju monetu, otvoriće banku. Čedi bi predložio da udesetostruči proizvodnju trave, da osnuje preduzeće, a da ga potom dokapitalizuje i proda kupcu kojeg bi Dinkić našao. Provizija bi bila prijateljska, 45 %. A, da, svima bi obećao 2000 evra od akcija i iz petnih žila se trudio da se stane sa zapošljavanjem po partijskoj liniji
  • Ivica (u ovom slučaju bez marice) Dačić bi bio zadužen da održava red i mir u plemenu. Zabranio bi održavanje gej parade (ukoliko se takva ideja pojavi), smenio upravnika Plemenske biblioteke i kurčio se kako je on zupčanik bez koga ceo sistem ne bi funkcionisao. Izdavao bi nove, biometrijske pasoše i lične karte, sa samo jednim, "malim" problemom - sam proces bi bio višemesečno dug.
  • Koštunica bi tvrdio da je Kostarika srce Srbije, ali ne bi otišao tamo iz opravdanih razloga (u avion nije dozvoljeno unositi mačke)
  • Toma i Vučić bi bili konstruktivna opozocija, Đilasa i Dinkića bi optuživali da su se dobro ovajdili od mosta i banke/Čedine fabrike. U svakom slučaju, tvrdili bi da su za promenu sadašnjeg stanja.

P.S. U komentarima možete dodati vaše predloge o mogućim dešavanjima na ostrvu :)

понедељак, 19. март 2012.

Sat za našu planetu 2012

I ove godine WWF nas podseća da imamo samo jednu planetu, da trošimo previše  resursa i da se nedomaćinski ponašamo.
Osvestimo se.
Šta smo spremni da uradimo da bismo sačuvali planetu?
Sat za našu planetu 2012.

понедељак, 12. март 2012.

Ekonomija biodiverziteta iliti kratka kritika potrošačkog društva


Dokle ide naše ludilo i zanesenost ekonomijom i novcem, da smo i prirodi zalepili cenu?


Kada ste kupili novu majicu? Skoro? Na sniženju? Sigurno je bila lepa. Ali, pitanje je, da li vam je bila potrebna?
U ovom „zelenom“ vremenu, kada na sve strane pršti od zelenih inicijativa, akcija i proizvoda, kultura kupovine novih proizvoda svake sezone, najčešće na sniženju, i dalje je opstala. Svuda oko nas stižu poruke „jeftino“, „sniženo“, „veoma povoljno“, „ne propusti ovu kupovinu“. I mi stalno kupujemo i kupujemo, menjamo stari telefon novim, iako je i stari dobro radio, stari kompjuter novim, čak i kada je i stari dobro služio za posao. Živimo u potrošačkom društvu, sve je instant, svuda je oko nas, samo kupi, kupi, kupi... U principu, nisam rekao ništa novo u odnosu na ono što govore sociolozi poslednjih 50 godina.
I sve ima svoju cenu. I kompjuter, i mobilni telefon i nafta, i ugljen-dioksid (na Karbon marketu, gde se trguje kvotama predviđenim Kjoto protokolom, siromašne zemlje prodaju svoje kvote bogatim).
Već poslednjih deset godina, u ekološko-pravnoj oblasti provlači se ta potrošačka crta. O tome se može pročitati u medijima, na blogovima, forumima. Čak i biodiverzitet ima svoju cenu. U evrima, naravno.
Hajde to što vrednost biodiverziteta posmatramo sa antropocentričnog aspekta, to donekle mogu da razumem, bitan nam je jer nam odatle hrana, piće, lekovi, sirovine za nameštaj, gradnju kuća itd., već i tome moramo da nalepimo cenu, da odredimo njegovu ekonomsku vrednost u zelenim novčanicama. „Procenjuje se da ukupna vrednost oprašivanja u agraru koje obave pčele iznosi 2-8 milijardi USD godišnje, što je i potencijalna šteta od izumiranja pčela“, „Globalna vrednost farmaceutskih proizvoda dobijenih iz biljaka je veća od 380 milijardi evra u industrijalizovanim zemljama“,  podaci su koji se mogu naći na nekim sajtovima.
Dokle ide naše ludilo i zanesenost ekonomijom i novcem, da smo i prirodi zalepili cenu? Mi moramo da potpuno promenimo sistem ukoliko želimo da opstanemo. Istina je da je ovo „da opstanemo“ antropocentrična težnja, ali u biti svake vrste je da opstaje, po tome se ne razlikujemo od ostalih živih bića sa kojima delimo planetu.
I upamtimo – biodiverzitet nema cenu. On je vredan i bez tih papira koji su nama toliko bitni, a koje mi zovemo novčanice. Setite se ovoga kada njima budete kupovali novu majicu na sniženju.

петак, 16. септембар 2011.

Novi singl Florence & The Machine

Florence & The Machine imaju novi singl!
Stvar se zove What Water Gave Me i pesma je misticna, mracna... Najezio sam se kad sam cuo.
Poslusajte




Album izlazi u novembru, jedva cekam :)

Do tada, njen mocni vokal mozemo cuti i u nekom od fenomenalnih remiksa pesama sa proslog albuma.
Evo jednog, koji smo i culi na ovogodisnjem Beer festu:



субота, 21. мај 2011.

Zelena zona na Mikseru 2011

Za 5 dana počinje festival Mikser 2011, 3. put zaredom. Na lokaciji silosa Žitomlina na donjem Dorćolu očekuje nas uzbudljiv i zanimljiv program u 14 zona, koliko ih Mikser ove godine ima, a jedna od njih je i Zelena zona.

Program Zelene zone i satnicu možete preuzeti sa ovog linka.

Video o Zelenoj zoni na Mikseru 2011 pogledajte ovde.

Najbitnija stvar je da su svi programi festivala BESPLATNI.
Moj savet je da obiđete što više zona možete i da napunite um kreativnom energijom koje će biti na sve strane na festivalu.
Sve informacije o programu drugih zona, učesnicima, koncertima i projektima na www.mikser.rs


Vidimo se na Mikseru! :)




субота, 26. март 2011.

Sat za nasu planetu 2011

"Sat za nasu planetu" je samo pocetak. Ove godine idemo dalje.
Iskljuci svetlo u sobi kada u njoj ne boravis.
Poklopi serpu kada nesto kuvas.
Peri ekonomicno.
Vise pesaci i vozi bicikl.
To ne radis samo zbog sebe, manjih racuna ili nas kojima je zastita planete posao.
To radis zbog svojih potomaka i svega zivog na Zemlji.
Ukljuci se. Za nasu planetu!

http://wwf.panda.org/sr/?199429%2FSat-za-nau-planetu-2011-EH-60